Representative

TAJUDEEN ABBAS

Federal Constituency

Zaria Federal

Party

All Progressives Congress

Birth date

1963-10-01

Phone

08090455566

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To ensure that the Nigerian masses are better provided with the basic and sound education and their resources better managed to provide essential services for growth

Legistlative Interest(s): Education, Public Accounts, Appropriation, Finance, Commerce, Federal Character & Water Resources

Awards & Honours: Fellow of the Association of Hospitality Management of Nigeria Best Head of Department - Kaduna State Polytechnic(1993) Best Service Manager - Nigerian Institude of Management, Zaria(2009)

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Commerce Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Finance Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Special Duties Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Defence Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Legislative Compliance Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Procurement Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at National Planning and Economic Development Committee (Reps) until May 2015