Representative

ADAMU GURAI

Party

All Progressives Congress

Birth date

1957-08-25

Summary Edit

Target Achievement(s): To be a credible and hard working member

Legistlative Interest(s): Laws that will have direct inpact on eloctorates and move Nigerian to the promise land

Awards & Honours: Shira LGA Award for Support in Education Sector

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Housing Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Legislative Compliance Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Privatization and Commercialization Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Service Matter Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Rules & Business Committee (Reps) until May 2015