Representative

SHEHU ALIYU

Federal Constituency

DANGE SHUNI/BODINGA/TURETA

Party

All Progressives Congress

Birth date

1965-01-01

Phone

08024369090

Summary Edit

Target Achievement(s): IMPROVED EDUCATION AND HEALTHCARE DELIVERY IN NIGERIA

Legistlative Interest(s): IMPROVEMENT IN AGRICULTURE AND RURAL DEVELOPMENT, HEALTH AND EDUCATION.

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Procurement Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Milliennium Development Goals Committee until May 2015