Representative

Aliyu Muktar

Federal Constituency

Biu/Bayo/Shani/Kwaya Kusar

Party

All Progressives Congress

Birth date

1966-11-22

Phone

08035900817

Summary Edit

Target Achievement(s): To Be A Vibrant Politician & To Give My Constituent The Dividend Of Democracy

Legistlative Interest(s): Army, Appropriations, Customs, Electoral Matters, Public Accountancy.

Awards & Honours: Member Institute Of Cost Management

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Defence Committee (Reps) until May 2019
  • Chairman at Army Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Accounts Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Special Duties Committee (Reps) until May 2015