Representative

ALIYU MADAKI

Federal Constituency

Dala

Party

All Progressives Congress

Birth date

1967-01-15

Phone

08037893464

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To prove good laws that will help improve the living standard of Nigeria Improve the general security situation in the country law

Legistlative Interest(s): Appropriations, Educatiion, Banking & Finance, Foreign Affairs, Customs, FCT, Power

Awards & Honours: Letter of Commendation by the Hon. Minister of Water Resources for Outstanding Performance and Dedication

  • President at SUG Kano State Polytechnic
  • Secretary at SUG Federal Polytechnic Mubi
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Foreign Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Health Institutions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Legislative Budget and Research Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Legislative Budget and Research Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Appropriations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Housing Committee (Senate) until May 2015