Representative

SULEIMAN AMINU

Federal Constituency

Fagge

Party

All Progressives Congress

Birth date

1965-06-10

Phone

08037016357

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): General Interest of my Constituency

Legistlative Interest(s): Bills, Motion sponsoring, Oversight Function, Constitutional Review

  • Student at Bayero University, Kano
  • Student at Bayero University, Kano
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Tertiary Education & Services Committee (Reps) until May 2019
  • Vice-Chairman at Labour, Employment and Productivity Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Media and Public Affairs Committee (Reps) until May 2015