Representative

BASHIR BABALE

Party

All Progressives Congress

Birth date

1977-06-26

Phone

08036043754

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To enable Nigerian populace to have asses toeducation, boast food security, provition of portable drinking water and health care delivery, end poverty

Legistlative Interest(s): Agriculture, Education, Water, poverty Eradition, Health and Security

  • Committee Member at Milliennium Development Goals Committee starting at May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at National Planning and Economic Development Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Aids, Loans and Debt Management Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Emergency & Disaster Preparedness Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Poverty Alleviation Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Character Committee (Reps) until May 2015