Representative

JONES ONYERERI

Federal Constituency

Nwangele/Isu/Njaba/Nkwerre

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1967-07-15

Phone

08033125450, 0809614

Summary Edit

Target Achievement(s): PEOPLE CENTERED LEGISLATION AND EXECUTION OF CONSTITUENT PROJECTS THAT WILL MAKE MEANINGFUL AND POSITIVE IMPACT IN THE LIVES OF MY IMMEDIATE CONSTITUENTS AND THE COUNTRY IN GENERAL

Legistlative Interest(s): LAW MAKING FOR GOOD GOVERNANCE

Awards & Honours: 1. AMBASSADOR OF GOOD WILL TO THE STATE OF ARKANSAS BY BILL CLINTON 2. OUTSTANDING MERIT AWARD (ROTARY INTERNATIONAL CLUB OF ENUGU)

  • Student at University of Nigeria
  • Student at University of Nigeria
  • Student at FED.GOVT.COLLEGE PORT-HARCOURT
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Banking & Currency Committee (Reps) from 2011 to May 2019
  • Committee Member at Appropriations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Electoral Matters & Political Party Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015