Representative

Memga Emmanuel

Federal Constituency

Katsina-Ala/Ukum/Logo

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1960-12-30

Summary Edit

Target Achievement(s): Achievement Of The Above Goals

Legistlative Interest(s): Poverty Reduction Rural Development

Awards & Honours: Best Permed Local Government Chairman ---- NULGE Best Administrator ---- NLC Benue State

  • Student at Nigerian Law School
  • Chairman at Ukum LG Benue State
  • Deputy Chairman at Ukum LG Benue State
  • Student at N.K.ST. Primary School Pevikaa Benue State
  • Student at University of Maiduguri
  • Student at Marmara Government Secondary School Wukari
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Police Affairs Committee (Reps) from May 2015 to May 2019
  • Committee Member at Labour, Employment and Productivity Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Rules & Business Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Air Force Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Justice Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Service Matter Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Drugs & Narcotics Committee (Reps) until May 2015