Representative

ESSIEN AYI

Federal Constituency

Akpabuyo/Bakassi/Calabar South

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1956-10-14

Summary Edit

Legistlative Interest(s): Better legislation for the general improvement of the lives of Nigerians

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Labour, Employment and Productivity Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Solid Minerals Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Up Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Electoral Matters & Political Party Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Sports Committee (Reps) until May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from 2003 to 2008
  • Chairman at Calabar South Local Government Area from 1995 to 2002