Representative

BASSEY EWAH

Federal Constituency

Yakurr/Abi

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1967-05-28

Phone

08077039500

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To bring a new touch to the legislature in Nigeria

Legistlative Interest(s): To ensure that development is brought to the people of Yakurr/Abi Federal constituency

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Rural Development Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Gas Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Interior Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Capital Territory Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Drugs & Narcotics Committee (Reps) until May 2015
  • Honourable Member at Cross River State House of Assembly from 1999 to 2007
  • Majority Leader at Cross River State House of Assembly from 1999 to 2007
  • Honourable Speaker at Cross River State House of Assembly from 1999 to 2007