Representative

ONYEWUCHI EZENWA

Federal Constituency

Owerri Municipal/Owerri North/West

Party

All Progressives Grand Alliance

Birth date

1968-04-02

Summary Edit

Target Achievement(s): ENSURING HUMAN CAPITAL AND INFRASTRUCTURAL DEVELOPMENT OF NIGERIANS

Legistlative Interest(s): USING NDDC,MDG,POVERTY ALLEVVIATION FOR HUMAN DEVELOPMENT AND WEALTH CREATION

Awards & Honours: TRADITIONAL TITLE (EBUBEDIIKE II)

  • Committee Member at Milliennium Development Goals Committee starting at May 2015
  • Student at University of Nigeria
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Federal Character Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Gas Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Human Rights Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Poverty Alleviation Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Water Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Land Transport Committee (Reps) until May 2015