Representative

AJIBOLA FAMUREWA

Federal Constituency

ATAKUNMOSA EAST/WEST/ILESHA EAST/WEST

Party

All Progressives Congress

Birth date

1965-07-13

Phone

08033079790

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To Partake In Legislation that Will Torch Peoples Life Positively & Make Life Better For My Constituents.

Legistlative Interest(s): Committee On Works, Power, Defence

Awards & Honours: Nil

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Diaspora Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at House Services Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Housing Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Works Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Air Force Committee (Reps) until May 2015