Representative

JEPHTHAH FOINGHA

Federal Constituency

Brass/Nembe

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1956-03-24

Email

Summary Edit

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at National Planning and Economic Development Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Agricultural Production and Services Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Land Transport Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Sports Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Capital Territory Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Senior Secondary Schools Board until 2009
  • Student at University of Port Harcourt from 2003 to 2003
  • Student at University of Port Harcourt from 1990 to 1995
  • Student at Rivers State College Of Education from 1985 to 1988
  • Student at Nembe National Grammar School from 1970 to 1976
  • Student at State School, Nembe from 1964 to 1969