Representative

ISA SALIHU

Federal Constituency

Tangaza/Gudu

Party

All Progressives Congress

Birth date

1974-07-01

Summary Edit

Target Achievement(s): Improving the peoples standard of living and reduce the illiteracy level

Legistlative Interest(s): Enactment of laws that will enhance the standard of education in Nigeria.

Awards & Honours: YOUTH SOCIAL CLUB KALANJENI/TANGAZA; VARIOUS COMMENDATIONS AND MERIT AWARDS FROM A NUMBER OF ORGANIZATIONS AND INSTITUTIONS.

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Aviation Committee (Reps) from 2011 to May 2019
  • Committee Member at Women in parliament Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Navy Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Ethics & Privileges Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Electoral Matters & Political Party Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2007 to May 2011