Representative

Ismaila Gadaka

Federal Constituency

Fika/Fune

Party

All Progressives Congress

Birth date

1963-10-27

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To bring meaningful development to my people and the Nigerian people, thereby reducing poverty, provide development in areas of health care services, education, water resources, minerals development development and security of life and property

Legistlative Interest(s): To Provide Laws that will touch the lives of the common man and Nigerians as a whole, thereby bringing meaningful development to the Nigerian people

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Water Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Science & Technology Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Appropriations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Foreign Affairs Committee (Reps) until May 2015