Representative

ADAMS JAGABA

Federal Constituency

Kachia/Kagarko

Party

All Progressives Congress

Birth date

1960-10-04

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): Standing for the truth at all cost

Legistlative Interest(s): Active perticipation in the house, Legislating for the masses

  • Student at Basawa Teachers College Zaria
  • Student at Ahmadu Bello University, Zaria
  • Student at Kubacha
  • Student at Jos ECWA Seminary
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Interior Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Anti-Corruption Committee Reps until May 2015
  • Committee Member at Civil Societies and Development Partners Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Inter-Parliamentary Relations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Marine Safety, Education & Administration Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Information and National Orientation, Ethics & Values Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Drugs & Narcotics Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Capital Territory Committee (Reps) until May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from 1999 to 2003
  • Vice-Chairman at Kagarko LGC from 1996 to 1997