Representative

ALAGBOSO JERRY

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1953-09-28

Phone

08177208333

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): CONTRIBUTE TO LAW MAKING WITH THE COOPERATION OF COLLEAGUES

Legistlative Interest(s): MAKING CONSTRUCTIVE THAT WILL IMPACT POSITVELY ON NIGERIANSLAWS

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Federal Roads Maintenance Agency Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Special Duties Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Commerce Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Diaspora Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Education (Basic & Secondary) Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Media and Public Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Student at University of Ibadan until 1980
  • Student at University of Ibadan until 1978
  • Student at HOLY GHOST COLLEGE until 1974