Representative

LAWALI HASSAN

Federal Constituency

ANKA//TALATA-MAFARA

Party

All Progressives Congress

Birth date

1969-09-01

Summary Edit

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Information and National Orientation, Ethics & Values Committee (Reps) from June 2015 to May 2019
  • Committee Member at Aids, Loans and Debt Management Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Water Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Appropriations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Legislative Compliance Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Up Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Student at Kano State Polytechnic from 2008 to 2009
  • Student at Abdu Gusau Polytechnic, Talata Mafara, Kano State from 2000 to 2002
  • Student at Government Secondary School until 2000
  • Student at Kaduna State Polytechnic, Zaria from 1995 to 1997
  • Student at Government Secondary School from 1980 to 1985
  • Student at Anka Township Primary School, Anka from 1975 to 1980