Representative

MAHHUD MAINA

Federal Constituency

Dikwa/Mafa/Konduga

Party

All Progressives Congress

Birth date

1964-12-18

Phone

0803499630

Summary Edit

Target Achievement(s): To bring dividends of democracy to my people

Legistlative Interest(s): Accountability, Transparency

Awards & Honours: H. Doctorate Degree in Public Admisitration by All Saints Univ. America

  • Executive Chairman at Mafa LG. Borno State
  • Student at Mafa Central Primary School
  • Student at GSS Monguno
  • Student at Borno College of Basic Studies Bama
  • Student at Borno College of Agriculture
  • Student at University of Maiduguri
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Steel Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Rural Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Poverty Alleviation Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Agricultural Production and Services Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Privatization and Commercialization Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015