Representative

MALLE AMINU

Federal Constituency

JALINGO/ YORRO/ ZING

Party

All Progressives Congress

Birth date

1969-09-23

Phone

08030604620

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): Enviable Records Of Positive Engagement With My Constituency As Well As Tolerance Of Each Others View. Reduce Low Employment Rates, Increased Educational Level & Standard. Provision Through Legislation Adequat Social Amenities, Health Care Facilities, Roads, FarmĀ  imputs Etc.

Legistlative Interest(s): Green Chamber Debates & Deliberation.Tabling Bills, Qualitative & Timely Budget Implementation

  • Student at Federal University of Technology, Yola starting at 2007
  • Member Elect at Jalingo I Constituency. Taraba State
  • Chairman at Jalingo Local Govt. Council
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Industry Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Agricultural Production and Services Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Foreign Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Petitions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Media and Public Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Student at Federal University of Technology, Yola from 2003 to 2006
  • Student at University of Maiduguri from 1990 to 1995
  • Student at College Of Agriculture, Jalingo, Taraba State from 1987 to 1989
  • Student at Government Secondary School, Bali, from 1984 to 1986
  • Student at Marmara Government Secondary School Wukari from 1982 to 1984