Representative

MOHAMMED SANDA

Federal Constituency

Kaga/Gubio/Magumeri

Party

All Progressives Congress

Birth date

1965-05-09

Phone

08034409966

Summary Edit

Target Achievement(s): To Perform My Constitutional Functions To Improve The Leaving Standard Of My Constituents, Interms Of Poverty Eradication & Water Supply.

Legistlative Interest(s): Protecting The Interest Of The Electorate

Awards & Honours: Legislature Of The Year By Desert Herald Newspapers.

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Capital Market & Institutions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Niger Delta Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Pension Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Defence Committee (Reps) until May 2015
  • Member at Borno State House Of Assembly from 2003 to 2011
  • Member at Borno State House Of Assembly from 1992 to 1993