Representative

MUHAMMED ALI

Federal Constituency

Wudil/Garko

Party

All Progressives Congress

Birth date

1960-10-01

Summary Edit

Target Achievement(s): IMPROVED ELECTRICITY POWER SUPPLY AND YOUTH DEVELOPMENT

Legistlative Interest(s): POWER SUPPLY.

Awards & Honours: KANO STATE 2006 AWARD; NIGERIAN SOCIETY OF ENGINEERS, 2006 AWARD.

  • Student at GSTS, Kano State
  • Student at Wudil Primary School, Kano State
  • Student at GTTS Kano State
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Poverty Alleviation Committee (Reps) until May 2019
  • Vice-Chairman at Works Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Science & Technology Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Labour, Employment and Productivity Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Ethics & Privileges Committee (Reps) until May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2007 to May 2011
  • Student at Bayero University, Kano from 1989 to 1993
  • Student at Kaduna Polytechnic from 1983 to 1985