Representative

MOHAMMED ZAKARI

Federal Constituency

BARUTEN/KAIAMA

Party

All Progressives Congress

Birth date

1970-07-07

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To make Laws for the common good of Nigerians and my Constituents

Legistlative Interest(s): Defence,WOHs, Communications, Energy,Sports, Information and Transportation

Awards & Honours: Best Commissioner , North Central

  • Chairman at Basic Education and Services from 2015 to June 2019
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Media and Public Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Accounts Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Solid Minerals Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Youth and Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Aviation Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Media and Public Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Procurement Committee (Reps) until May 2015
  • Student at University of Ilorin until 2009
  • Student at University of Ilorin until 2001
  • Student at Institute of Journalism, Jos until 1999
  • Student at ABU, Zaria until 1991
  • Student at BSS New-Bussa until 1988