Representative

LAWAL B/TUDU

Federal Constituency

Gummi/Bukkuyum

Party

All Progressives Congress

Birth date

1960-08-07

Email

Summary Edit

  • Chairman at GUMMI LOCAL GOVT COUNCIL
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Air Force Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Army Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Character Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Ethics & Privileges Committee (Reps) until May 2015
  • Student at Usman Danfodiyo University, Sokoto until 1990
  • Student at ABU, Zaria until 1985
  • Student at GOVT.TEACHERS COLLEGE, GUSAU until 1980
  • Student at FSLC BRININ TUDU PRI SCH until 1975