Representative

MUHAMMADU MUKTAR

Federal Constituency

Kura/Madobi/Garun Mallam

Party

All Progressives Congress

Birth date

1965-01-15

Email

Summary Edit

  • Student at Federal College of Fisheries
  • Student at Farm Training Centre
  • Student at FSLC, IDI Primary School
  • Chairman at Kura Local Government Council
  • Member at Kano State House of Assembly
  • Student at University of London, (Thames Valley)
  • Student at Northern Business School
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Agricultural Production and Services Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Agricultural Production and Services Committee (Reps) from 2011 to May 2015
  • Committee Member at Rural Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Army Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Women in parliament Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Aviation Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Population Committee (Reps) until May 2015