Representative

MUNIR DANAGUNDI

Federal Constituency

Kumbosto

Party

All Progressives Congress

Birth date

1962-04-30

Phone

07089265355

Summary Edit

  • Student at Government College, B/Kudu
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Vice-Chairman at Labour, Employment and Productivity Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Environment Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at National Security and Intelligence Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Agricultural Production and Services Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Air Force Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Governmental Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Student at Kaduna Polytechnic from 1988 to 1990
  • Student at Kaduna Polytechnic from 1983 to 1986
  • Student at Science Secondary School, B/Kudu from 1980 to 1983
  • Student at PSLC, Kofar Naisa Primary School from 1971 to 1978