Representative

NASIRU ILA

Federal Constituency

Tarauni

Party

All Progressives Congress

Birth date

1969-07-14

Phone

08037011938

Email

Summary Edit

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at House Services Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Anti-Corruption Committee Reps until May 2015
  • Committee Member at Industry Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Women Affairs & Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Customs and Excise Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Privatization and Commercialization Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at National Planning and Economic Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Sports Committee (Reps) until May 2015
  • Student at West London College from 1985 to 1987
  • Student at Hove Davies College from 1984 to 1985
  • Student at Victory College, Alexandria from 1982 to 1984
  • Student at Aminu Kano Comm College from 1980 to 1982
  • Student at Kanaji Government Secondary School, Kano State from 1978 to 1979
  • Student at Gandun Nasarawa Primary School from 1971 to 1978