Representative

SANI DAURA

Federal Constituency

ZANGO/BAURE

Party

All Progressives Congress

Birth date

1968-01-23

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): TO PRESENT BILLS THAT WILL IMPACT POSITIVELY TO THE LIVES AND WELL BEING OF MY CONSTITUENTS

Legistlative Interest(s): EDUCATION, AGRICULTURE,POVERTY ALLEVIATION ETC

  • Student at CAMBRIDGE CENTRE FOR SIX FORM STUDIES
  • Student at LINDISFORNE COLLEGE RUNBON (UK)
  • Student at Ahmadu Bello University, Zaria
  • Student at Barewa College Zaria
  • Student at CAPITALSCHOOL KADUNA
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Army Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Federal Road Safety Commission Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Health Institutions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at House Services Committee (Reps) until May 2015