Representative

NASSIR ALI

Federal Constituency

Nassarawa

Party

All Progressives Congress

Birth date

1968-06-02

Phone

08034510967

Summary Edit

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Capital Market & Institutions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Gas Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Local Content Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Aviation Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Commerce Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Diaspora Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Student at Bayero University, Kano from 1992 to 1993
  • Student at University of Jos from 1988 to 1992
  • Student at Ahmadu Bello University, Zaria from 1986 to 1988
  • Student at Federal Government College Kano from 1980 to 1986
  • Student at Kano Capital School from 1973 to 1980