Representative

Nnenna Elendu

Federal Constituency

Bende

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1969-10-24

Phone

08023145608

Summary Edit

Target Achievement(s): Better Representation For My People And Hopefully To Make A Change in The Area Of Education And Poverty Eradication

Legistlative Interest(s): Education, Inter-Parliamentary Relations.

  • Chairman at Foreign Affairs Committee (Reps) from June 2015 to May 2019
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Civil Societies and Development Partners Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Industry Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Science & Technology Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Women Affairs & Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Health Institutions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Marine Safety, Education & Administration Committee (Reps) until May 2015
  • Student at University of Lagos from 1992 to 1993
  • Student at University of Benin from 1984 to 1988
  • Student at Federal Government Girls College, Owerri, Imo State, 1979- from 1979 to 1984