Representative

OLUSEGUN ODEBUNMI

Federal Constituency

OGO-OLUWA/SURULERE

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1969-01-04

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To Improve the Standard Of living Of Nigerian

Legistlative Interest(s): Youth Empowerment, Education For All, Nationsal Transformation

Awards & Honours: Best Performed Chairman Of The year 2005 Best Performed Chairman On Education 2005 Nijj Chairman Of The Year 2006 Oyo, Osun.

  • Chairman at Surulere Local Government
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Information and National Orientation, Ethics & Values Committee (Reps) from June 2015 to May 2019
  • Committee Member at Rural Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Interior Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Navy Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Procurement Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at FCT Area Councils and Ancillary Matters Committee (Reps) until May 2015