Representative

O.PALLY IRIASE

Federal Constituency

Owan West/East

Party

All Progressives Congress

Birth date

1955-01-19

Summary Edit

Target Achievement(s): 1. To Sponsor At Least 3 Private Member's Bill 2. To Sponsor 10 Epoch-Making Motions / Resolutions 3. To Attend All Plenary Sessions & Make Useful Contribution To Debates.

Legistlative Interest(s): Legislating For Rapid Development & Oversight Activism

Awards & Honours: Best Bank Manager 1994 Best Performed Local Government Chairman - 2006

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Housing Committee (Senate) until May 2015
  • Committee Member at Niger Delta Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Character Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Banking & Currency Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Finance Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Accounts Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Constituency Outreach Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Owan East Local Government from 2004 to 2007
  • Deputy Speaker at Edo State House Of Assembly from 1999 to 2003
  • Member at Edo State House Of Assembly from 1999 to 2003