Representative

Igbokwe Nnanna

Federal Constituency

Ahiazu Mbaise/Ezinihitte

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1972-06-22

Phone

07039095929

Summary Edit

Legistlative Interest(s): SUPPORTING LEGISLATION THAT WILL PROMISE PEACE UNITY & PROGRESS OF THE COUNTRY

  • Student at VICTORY HIGH SCH.IKEJA
  • Student at BOLA MEMORIAL PRI.SCH IKEJA
  • Student at Abia State University
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Rural Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Inter-Parliamentary Relations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Youth and Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Accounts Committee (Reps) until May 2015
  • Vice-Chairman at Federal Capital Territory Committee (Reps) until May 2015
  • Member at Imo State House Of Assembly from 2003 to 2011