Representative

Mohammed Sani

Federal Constituency

Rano/Bunkure/Kibiya

Party

All Progressives Congress

Birth date

1964-12-02

Phone

08131924065

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): TO BRING SOCIAL, ECONOMIC AND RELIGIOUS DEVELOPMENTS TO MY PEOPLE SOCIALLY,

Legistlative Interest(s): Legal matters

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Civil Societies and Development Partners Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Niger Delta Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at House Services Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Up Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Service Matter Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Electoral Matters & Political Party Matters Committee (Reps) until May 2015
  • Member at Kano State House of Assembly from 2003 to 2007
  • Student at SSRD Polytechnic from 1985 to 1987