Representative

SYLVESTER OGBAGA

Federal Constituency

Abakaliki/Izzi

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1961-07-18

Summary Edit

Legistlative Interest(s): LOCAL GOVERNMENT MATTER, RURAL DEVELOPMENT, NATIONAL SECURITY AND EDUCATION

Awards & Honours: BEST LOCAL GOVERNMENT CHAIRMAN, 2000, GOLDEN AWARD 2001 (WHO IS WHO).

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Commerce Committee (Reps) from 2011 to May 2019
  • Committee Member at Army Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Legislative Budget and Research Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Youth and Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Labour, Employment and Productivity Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Niger Delta Development Commission Committee (Reps) until May 2015
  • Executive Chairman at ABAKALIKI LOCAL GOVERNMENT AREA from 1999 to 2002