Representative

TIJJANI ABDUL KADIR

Federal Constituency

Dawakin-Tofa/Tofa/Rimin Gado

Party

All Progressives Congress

Birth date

1970-01-02

Phone

08036210294

Summary Edit

Target Achievement(s): TO MEET UP WITH MY PEOPLE'S INTEREST.

Legistlative Interest(s): Works, FCT, Water Resources

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Chairman at Sustainable Development Goals Committee (Reps) until May 2019
  • Committee Member at Defence Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Housing Committee (Senate) until May 2015
  • Vice-Chairman at Youth and Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Information and National Orientation, Ethics & Values Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Constituency Outreach Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Federal Capital Territory Committee (Reps) until May 2015
  • Student at University of Jos from 1991 to 2000
  • Student at Kano State Polytechnic from 1988 to 1991