Representative

UMAR JIBRIL

Federal Constituency

LOKOJA/KOGI (KK)

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1960-11-22

Phone

08036009559

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): IMPROVEMENT GENERALLY IN STANDARD, QUALITY AND EFFECTIVENESS AS A LEGISLATOR AND REPRESENTATIVE OF MY CONSTITUENTS

Legistlative Interest(s): GENERAL RULES

Awards & Honours: THE DAMA OF LOKOJA

  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Appropriations Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Gas Resources Committee (Reps) until May 2015
  • Chairman at Information and National Orientation, Ethics & Values Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Justice Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Legislative Compliance Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Police Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Ethics & Privileges Committee (Reps) until May 2015
  • Member at Kogi State House of Assembly from 2003 to 2005
  • Speaker at Kogi State House of Assembly from 2003 to 2005