Representative

UMAR YAKUBU

Federal Constituency

Chikun/Kajuru

Party

Peoples Democratic Party

Birth date

1968-08-28

Phone

08033110633

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): To be able to impact positively on my people.

Legistlative Interest(s): Agriculture, Financial Crimes and Security.

  • Chairman at Chikum Local Government
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Youth and Social Development Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Agricultural Production and Services Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Emergency & Disaster Preparedness Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Media and Public Affairs Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Niger Delta Committee (Reps) until May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from 2003 to 2007