Representative

BALA YUSUF

Party

All Progressives Congress

Birth date

1975-03-22

Phone

08091699345

Email

Summary Edit

Target Achievement(s): Effect change, Bring sanity, expel injustice and applied justice in it's totality

Legistlative Interest(s): Quality Leadership

  • Student at Central Primary School, Ikara
  • Student at G.S.S Ikara
  • Student at Kaduna State Polytechnic, Zaria
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Steel Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Land Transport Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Niger Delta Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Petroleum Resources (Down Stream) Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Culture & Tourism Committee (Reps) until May 2015