Federal Representative

Ado Doguwa Hassan

Leadership Position

House Leader

Federal Constituency

Tudun Wada/Doguwa

Party

All Progressives Congress

Birth date

1965-08-14

Phone

08034502986

Email

Summary

Target Achievement(s): TO ASPIRE TO GREATNESS WITHOUT JEOPARDIZING NATIONAL INTEREST OR ANY DISSATISFACTION TO THE NIGERIAN PEOPLE.

Legistlative Interest(s): Laws that will uplift the standard of living of the people

Awards & Honours: NONE

  • Vice Chairman at Constitutional Review Committee until May 2023
  • Chairman at Milliennium Development Goals Committee starting at May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011
  • Committee Member at Niger Delta Development Commission Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Petitions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Drugs & Narcotics Committee (Reps) until May 2015
  • Student at Bayero University, Kano until 1990

Career

  • Member of the House of Representatives in 1992
  • Special Adviser to the Kano State Governor on Environment 2000
  • Special Adviser on Governmental Affairs and Political Party Affairs to Senate Presidents Chief Adolphus Wabara and Senator Ken Nnamani respectively.
  • Deputy Chairman of the House Committee on Niger Delta Development Commission (NDDC).
  • Chairman at Millennium Development Goals Committee starting at May 2015
  • Federal Representative at House of Representatives from May 2011 to May 2019
  • Committee Member at Niger Delta Development Commission Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Public Petitions Committee (Reps) until May 2015
  • Committee Member at Drugs & Narcotics Committee (Reps) until May 2015
  • House of Representatives 8th Assembly Chief Whip

Education

  • Dadin-Kowa Primary School
  • Bilk SGS
  • Gaya GSS
  • Bayero University, Kano, Mass Communication